Ergene Aks Mili Çalışma Prensibi

Aks tek başına çalışan bir parça değildir. Aracın içinde bazı parçalar vardır ki bu parçalarla birlikte aks hareket eder. Ergene ask sağ ve sola yerleştirilmiş askın her türlü arıza ve değişimi ile ilgilenmektedir. İki tarafa monte edilen akslardan biri sabit diğeri hareketli olarak konumlandırılmaktadır. Sabit ve hareketli olarak konumlandırılmasının nedenleri vardır. Hareketli olan direksiyondan alınan iletilerin tekerleğe iletir. Sabit olan aracın yolda sabit bir şekilde hareket etmesine yardımcı olarak güvenli yolculuk yapılmasını sağlar.

Ergene Ask Mili Çeşitleri

Araçların önemli parçalarından olan aks milinin çeşitleri vardır. Akslar ön ve arkada olmak üzere iki kısımdır. Ön aks çeşitlerinde sabit ve hareketli ask bulunur. Bu aks çeşitlerine tahrik ve dingil aksları da denilir. Ergene aks tamir ve değişim adına her türlü işlemi yapmaktadır. Arkada bulunan akslar ise tam serbest, yarı serbest ve üç çeyrek akslar olmak üzere 3 farklı çeşitte yer almaktadır. Kullanım amaçlarına göre araçlardaki aks çeşitleri değişmekle birlikte işlevi değişmemektedir.

Ergene Aks Arızaları ve Fiyatları

Aks sisteminde meydana gelecek en ufak bir sorun sürücü ve yolcular için tehlikeli olmaktadır. Sorun hissedildiği anda Ergene aks değişimi için başvurulmalıdır. Bazı araç markalarının aks değişimi oldukça yüksektir. Bundan dolayı sürücüleri aks tamirini tercih ederler. Genel olarak ise tamirle değişimi nerdeyse aynı maliyete çıkmasından dolayı değişim daha fazla tercih edilir. Aşırı yük yüklenmesi aksta arızaların oluşmasına neden olabilir. Genellikle aks arızaları rulman bölümünden kaynaklanır. Dışarıdan alınan darbeler rulmanın zarar görmesini ve tekerlekten farklı sesle gelmesine neden olur.