Konforlu Sürüşler İçin Gelibolu Aks Tamiri Değişimi

Araç sürücüsü direksiyonu çevirdiği halde hareket tekerleklere iletilmiyor ise aksta problem vardır. Gelibolu aks seçeneklerinden biri aracılığı ile akstaki arıza tamir edilmeli veya aks değiştirilmelidir. Aks, şanzımandan gelen hareketleri tekerleklere ileterek hareket etmeyi sağlayan küçük bir parçadır. Paslanmaz çelikten imal edilir. Uzun ömürlüdür. Uzun ömürlü olmasına rağmen yolardaki çukur ve hendeklere çok hızlı girişler, direksiyon yarımdayken gaza yüklenmek, aracın kapasitesinden fazla yük yüklenmesi gibi nedenlerle aksta arızalar meydana gelir.

Porya Bilyası ve Gelibolu Aks

Sürücünün aracını dinlemesi gerekir. Çünkü arabalar parçalarının herhangi birinde arıza olduğunda bunu sesle veya farklı bir şekilde sürücüsüne hissettirir. Sürücü arızayı fark ettiğinde hemen Gelibolu aks tamiri yollarından birine başvurur. Porya bilyası, bir anda arızalanan bir parça değildir. Nadir durumlar dışında arıza yapmadan önce ikaz verir. Rulmanların ikazlarını fark edip tedbirini almak yol kalmayı engeller. Aks bilyası kilitlendiğinde yolda kalmaktan daha geri dönüşü olmayan olumsuzluklar yaşanabilir. Önceden bakımını ve tamirini yaptırmak kaza riskini en aza indirger.

Gelibolu Aks Bilyası Arızasının Giderilmesi

Porya bilyası bozulmadan önce bazı belirtiler verir. Bu belirtile önceden fark edilirse tamir edilerek arıza giderilir. Fark edilmediğinde ise arıza oranı artacağından Gelibolu aks değişimi yapılarak araç tekrar çalışır hale getirilir. Porya bilyası arızalandığında;

  • Arızalı aksın olduğu tekerden uğultuya benzer bir ses gelir.
  • Tekerleklerden gelen sürtünme sesinde artış olur.
  • Araç seriliğini ve sürüş konforunu kaybeder
  • Rampa aşağı giderken sanki düz yolda gidiliyormuş gibi bir his verir.