Hayrabolu Aks Sorunları Merkezi

Araçlar büyüklü küçüklü çok sayıda parçadan oluşur. Her parçanın bir görevi vardır. Parçalar genellikle birbiri ile bağlantılıdır. Birinde yaşanan bozulma veya arıza diğerlerini de anında etkiler. Aks, aracın hareketinde etkin bir parçadır. Hayrabolu aks sorunlarını çözme merkezleri sayesinde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilebilir. Aks, küçük paslanmaz çelikten imal edilmiş bir parça olup mafsallı ve eklemli bir yapıya sahiptir. Eklemli yapıya sahip olması arıza ihtimalinin daha yüksek olmasına neden olmaktadır. Sağ ve sol aksın eklem sayısı farklı olabilir. Eklem sayısı aracın markasına ve modeline göre de değişir.

Hayrabolu Aks Boşluğunun Anlaşılması

2 veya 3 eklem parçasının birbirine tam oturması durumunda araçta konforlu sürüş sağlanır. Araçtan sesle geliyorsa Hayrabolu aks tamiri için uygun bir yere götürülmelidir. Aks boşluğu olduğu;

  • Tekerlek elle sert bir şekilde sallandığında tıkırtı gelir
  • Lifte kaldırılıp kontrol edildiğinde boşluk hissedilir
  • Yüksek hız yapıldığında direksiyonda titreme olur
  • Dönüşlerde tıkırtı gibi sesler gelir
  • Ani yavaşlama ve hızlanmada ses yapar
  • Araç esnetildiğinde ses oluşur

Hayrabolu Aks Değişimi ile Sorun Giderme

Titreme ve ses değişikliği fark edildiğinde araçlar bakıma götürülmelidir. Bakım neticesinde aksın durumuna göre tamir veya değişim tavsiyesi yapılır. Araç sahiplerinin genellikle tercihi Hayrabolu aks değişimi hususundan yanadır. Bunu nedeni tamire çıkarılan maliyet ile değişimin bir birine çok yakın olmasıdır. Tamir yapıp aynı parayı vermek yerine değişim tercih edilir. Fakat araç markasına ve modeline göre aks fiyatları değiştiğinden bazı araç markalarında tamir tercih edilebilir.