İpsala Aks Değişimi Hizmeti

Aks, motorlu taşıtlarda diferansiyelden gelen dönme hareketini tekerleklere ileten millerdir. Motorun gücünü tekerleklere aktaran akslar, tekerlek sisteminin en önemli parçalarından biridir. Akslar aynı zamanda otomobilin en önemli parçalarındandır. Yürüyen bir aracın aksları çalışır halde olmalıdır. Bükülmüş ya da kırılmış akslı bir araç, ayağı kırılmış at gibidir, bir adım öteye gitmez. Rulmanı, keçesi, körükleri ve mili sağlamsa aksın, işte o araçla uzun kilometreler gidebilirsiniz. İpsala aks parçalarının kolayca bulunduğu bir bölge olarak karşımıza çıkar.

Nitelikli Bir Tamir Hizmeti İpsala’da Mümkün

Ülkemizde aks tamiri birçok ilimizde yapılmakta olup, İpsala aks değişimi ve tamiri yapılan ilçelerin başında gelir. Özellikle yurdumuzdan ihracat amaçlı karayoluyla yurtdışına çıkan dorseli treyler araçları birçok kez yolda kaldığı olmuş ve bu araçlar çekici hizmetiyle veya başka bir araç ile çekilerek İpsala’daki aks tamirhanelerine götürülmektedir. Yüklü araçlar, kaliteli ustaların ellerine emanet edilerek kısa sürede aks arızaları giderilmiş bir halde yollarına devam etmektedir.

Küçük Arıza, Büyük Tamire Yol Açar

Akslarda en çok olan arıza, önden çekişli araçlarda aks keçesinin deforme olmasıdır. Ancak ufak bir sorun gibi görülen bu keçe, yağ kaçağına sebebiyet vereceğinden sızan yağ, frenleri etkiler. Keçelerin değişimi kısa bir sürede yapılabilmektedir.

İpsala bölgesinde 70’li yıllardan beri İpsala aks tamiri yapan birkaç iyi usta hala bulunmaktadır. Ustaların yetiştirdiği çıraklar yıllar geçtikçe kendini daha da geliştirerek aks için tabiri caizse İpsala aks tamiri kolay bir şekilde yapılan bir bölge diye adından söz ettirmiştir. Yeni ustalar yolda kalmış birçok aracın akslarını tamir ederek ya da aks değişimi yaparak o araçların yollarına devam etmelerini sağlamaktadırlar.