Keşan Aks Nedir Ne İşe Yarar?

Diferansiyelden aldığı döndürme gücünü tekerleğe ileten parçaya aks adı verilir. Aks bozulduğunda güç tekerleğe iletilmediğinden dönmez ve yolda kalınır. Halk arasında akis olarak da kullanılan parça aracın hareket etmesinde önemli rol oynar. Yolda kalanın, aks değişiminde tamirci yardımına ihtiyaç duyulur.Keşan aks tamiri ve değişimi konusunda farklı seçeneklerin bulunduğu bir şehirdir. Yolda kalanlara yardımcı olarak devam etmelerine yardımcı olunur. Sadece yolda kalanlar değil aksın değişmesi gerektiğini önceden fark edenlerin araçlarının tamiri de gerçekleştirilir.

Keşan Aks ile Arızasız Seyahatler

Araçlardaki arızalarının bazıları hemen anlaşılmaz. Fakat aks arızası en kolay anlaşılanlardandır. Araç sağa veya sola manevra yaparken ön tekerleklerden tak diye bir ses geliyorsa aksin arızalı olduğu anlamına gelir. Aks ucunda dişler vardır. Dişler poryaya aynı şekilde karşılıklı denk gelen dişlere geçirilerek bağlanır. Dişler aşındığında aks bilyelerinde problem olur ve sesler gelmeye başlar. Seslerle birlikte aks kaçırmaya başlayabilir. Arıza olduğun anlaşıldığında hemen Keşan aks değişimi ve tamiri yapan bayilerinden birine gidilmelidir. Böylece aksın durumu hakkında net bilgi elde edilir.

Keşan Aks Değişimi Nasıl Yapılır?

Araç düz bir zemine alınır. Kaymasını engellemek için tekerleklere takoz konulur. Arızalı tekerlek bijonları gevşetilir. Kriko yardımı ile araç kaldırılır. Poryanın ortasındaki kapak çıkartılır. Poryanın ortasında görünen tek somun aks kafası somunudur. 27 -32 arası anahtar ölçüsündedir. Bazı aks kafalarında somunun gevşemesini engellemek için güvenlik klipsi bulunur. Varsa klip sökülür. Somun gevşetilir. Somun çıkınca aks poryadan ayrılır. Aks kafası poryadan ayrılarak çıkarılır. Duruma göre tamiri veya değişimi yapılarak yerine yerleştirilir. Aslında kolay olmasına rağmen işlemlerin Keşan aks tamiri bayileri tarafından yapılması daha doğru olur.