Saray Ask Rulmanı Hakkında

Porya bilyası olarak da isimlendirilen Aks rulmanı çeşitli nedenlerden dolayı arıza yapabilir. Saray aks tamir ve değişimi yapmak için alternatifin bol olduğu yerdir. Ask rulmanı araçlardaki aşınma ve sürtünmenin olumsuz etkilerini azaltmak için tekerleklerin arka kısmına yerleştirilir. Çelikten üretilen rulmanın şekli küçük bir yuvarlaktır. Aks rulmanı olmazsa tekerleğin dönüşü gerçekleşmez. Araçlarda bazı parçalar küçük olmasına rağmen hayati önem taşırlar. Ask rulmanı da küçük olmasına rağmen çok önemlidir. Çelikten üretilmesine rağmen aşınma ve sürtünmelerden dolayı bir zaman sonra arızalar oluşabilir.

Saray Aks Rulmanı Arızası Nedenleri?

Araçlar birbirine bağlı parçalardan oluşmaktadır. Parçalardan birisi bozulduğunda araç hareket etmez veya arıza verir. Aks rulmanının bozulması durumunda aracın hareket özelliği sona erer. Saray aks tamiri sayesinde aks direksiyonun hareketini tekerleklere iletir ve hareket gerçekleşir. Aks rulmanının belli bir ömrü vardır. Düzenli bakım yaptırılan araçların aks ömrü daha uzun olur. Oluşan arızalar zamanında onarıldığından sürücüsüne sıkıntı yaşatmaz. Aks rulmanı arızalarına;

  • Ağır yük yüklemek
  • Bozuk yollar
  • Hendekten hızlı geçmek
  • Direksiyon yarım halde iken gaza basmak neden olur.

Saray Aks Arızaları Çözümü

Hızlı seyir halinde iken çukurlara, hendeklere girmek aks bilyasının bozulmasına neden olur. Genellikle ön tekerleklerde oluşan bu arıza arka tekerleklerde de oluşabilir. Önceden fark edilip Saray aks değişimi ile yaptırıldığında yolda kalma ve kaza gibi riskli durumlardan korunmak mümkün olur. Arızanın önceden fark edilebilmesi için aracın çıkardığı sesin anlaşılması gerekir. Tekerleklerden sürtünme tarzında sesler geldiğinde aks arızası vardır.